Cíl: Spolupráce s vedením MŠ, při které se
zaměřujeme na individuální potřeby dětí předškolního věku
s ohledem na diagnostiku nadání a možnost podpory
Aktivity školy
Zápis do 1. ročníku netradičně
Předškolička – 3x jinak
Spolupracujeme s
Cíle našeho programu
Poskytovat individuální péči vycházející ze specifických vzdělávacích potřeb žáka
NABÍDKA
pro 1. stupeň ZŠ
pro 1. stupeň ZŠ
1.ročník
Cíl: Vytváříme podnětné prostředí pro všechny žáky
Vzdělávání vedou kvalifikovaní pedagogové
Nabízíme pro vybranou skupinu žáků se zájmem o český jazyk a matematiku dělenou hodinu týdně,
kdy pracují s jiným pedagogem
Zařazujeme objevování, experimentování, řešení problémových a zajímavých úloh
K povinným předmětům 1. ročníku patří také anglický jazyk 45 minut týdně
Připravujeme nabídku zájmové činnosti organizované školou i externími organizacemi
Zaměřujeme se na osobnostní a sociální rozvoj dítěte - rozvoj tvořivosti, představivosti, komunikačních
dovedností, podporu zdravého sebepojetí formou třídnické hodiny
Třídní učitelé organizují pravidelné setkání a konzultace s rodiči včetně triád a kaváren pro rodiče
Postojové hodnoty a sociální dovednosti u žáků podporujeme exkurzemi, návštěvami na pracovištích rodičů
Pracujeme ve specializovaných učebnách s multimediální technikou, odbornými materiály, pomůckami
Do vzdělávání zařazujeme pečlivě vybrané vzdělávací nabídky dalších vzdělávacích zařízení například:
Uvedenými organizačními, personálními a materiálními podmínkami vytvoříme optimální podmínky
pro PODPORU VŠECH ŽÁKŮ 1. ROČNÍKU
DIAGNOSTIKOVÁNÍ žáků pro vytvoření skupiny žáků 1. ročníku s vyšším zájmem o Český jazyk nebo Matematiku
proběhne formou školního testování a hodnocení
V českém jazyce zařazujeme: rébusy, křížovky, práci s obsahem textu, tvůrčí psaní, řečnická cvičení
V matematice se zaměřujeme na logické úlohy s více řešeními, matematické pyramidy, sudoku,
tvorbu logických řad, podporu představivosti
Hodina vedená jiným pedagogem a práce v jiné skupině než je třída rozvíjí také intrapersonální
inteligenci žáků
Paleta – ekologická tématika
Východočeská galerie – programy s výtvarnou tématikou, výstavy s programem, programy zaměřené
na výtvarné techniky
Východočeské divadlo Pardubice
Škola Svítání – sdílení zkušeností, náslechy
Hvězdárna DDM – Gorkého
Krajská knihovna Pardubice
Spolupráce s Fakultou elektrotechniky a informatiky Pardubice
2. až 5. ročník
Cíl: Zaměřujeme se na individuální péči
Nadané a mimořádně nadané žáky vzděláme v standardních třídách
Tvoříme individuální vzdělávací plány „na míru“ nadaného, mimořádně nadaného žáka
V průběhu vyučování zařazujeme:
DIAGNOSTIKOVÁNÍ žáků pro vytvoření skupiny žáků pro vyšší ročník s vyšším zájmem o Český jazyk
nebo Matematiku proběhne formou školního testování a hodnocení, případně po dohodě s rodiči v PPP Pardubice
prohlubování a rozšiřování učiva v rámci osnov daného ročníku
vnitřní diferenciaci žáků v předmětu matematika a český jazyk – 1 dělená hodina/týdně
účast ve výuce některých předmětů se staršími žáky, spolupráci žáků různého věku
možnost pracovat rychlejším tempem
individuální přestup žáka o ročník výš
zapojení do rozsáhlejších prací a projektů, prezentační činnosti
nepovinné a volitelné předměty, zájmovou činnost, tvořivé dílny
účast na soutěžích a olympiádách
NABÍDKA
pro 2. stupeň ZŠ
pro 2. stupeň ZŠ
6. až 9. ročník
Cíl: Zaměřujeme se na individuální péči
Nadané a mimořádně nadané žáky vzděláme v standardních třídách
Tvoříme individuální vzdělávací plány "na míru" nadaného, mimořádně nadaného žáka
V průběhu vyučování zařazujeme:
V matematice – skupiny dle matematického potenciálu + gradované úlohy
DIAGNOSTIKOVÁNÍ žáků pro vytvoření skupiny žáků pro vyšší ročník s vyšším zájmem o Český jazyk
nebo Matematiku proběhne formou školního testování a hodnocení, případně po dohodě s rodiči v PPP Pardubice
prohlubování a rozšiřování učiva v rámci osnov daného ročníku
vnitřní diferenciaci žáků v předmětu Matematika a Český jazyk – 1 dělená hodina/týdně
nebo vytváření skupin dle předem daných kritérií
náplň dělených hodin ČJ – rétorická cvičení, film,...
účast ve výuce některých předmětů se staršími žáky
možnost pracovat rychlejším tempem
zapojení do rozsáhlejších prací a projektů, prezentační činnost
nabídka volitelných předmětů pro dva ročníky najednou
ročníkové práce v 9. ročníku – vedoucími jsou učitelé 9. ročníku,
prezentace před pedagogickou komisí, žáky 8. ročníků, rodiči
projektové dny
účast na soutěžích a olympiádách
finanční gramotnost jako samostatný předmět
Zpracovali: koordinátoři programu na podporu nadání
Gisela Kostelecká, ředitelka školy
Gisela Kostelecká, ředitelka školy
PRAVIDLA
pro výběr žáků do skupin s podporou nadání v Matematice a Českém jazyce
pro výběr žáků do skupin s podporou nadání v Matematice a Českém jazyce
Pravidla pro Matematiku a Český jazyk od 1. do 5. ročníku
1. Školní testy logických úloh a práce s textem. V lednu a během května každý žák obdrží test
z Českého jazyka a Matematiky. Testy budou bodovány na základě předem připravené bodovací stupnice.
2.Písemné práce z matematiky a českého jazyka realizované průběhu školního roku, které připravuji
vyučující daného ročníku.
3. Do celkového bodování zařadíme i celorepublikové soutěže. Např. matematického Klokana.
Pravidla pro Matematiku a Český jazyk od 6. do 9. ročníku
1. Žáky všech tříd daného ročníku rozdělíme do shodného počtu skupin jako je počet tříd.
2. Jednu skupiny tvoří žáci, kteří získali nejvyšší počet bodů ze školního testování v předchozím ročníku.
3. Do dalších skupin jsou žáci rozděleni tak, aby všechny skupiny byly intelektově podobné.
Zpracovala: Gisela Kostelecká, ředitelka školy
SPOLUPRÁCE
s Mensou Česko
s Mensou Česko
Škola spolupracující s Mensou Česko
Mensa Česko
Dětská Mensa
Aktivity DM jsou zaměřeny především na věkovou skupinu osob 5–19 let.
Aktivity Dětské Mensy