Úvaha | Co nám dal a co nám vzal Covid-19?

Na tohle téma bylo hodně řečeno i napsáno, přesto jsem se rozhodl se nad tím zamyslet.

Nejprve se zamyslím nad tím, co nám Covid-19 vlastně dal. Z mého pohledu žáka jsem získal větší samostatnost při učení a plnění úkolů do školy. Musel jsme se naučit pracovat s programem MS Teams a ovládat další techniku, se kterou jsem dřív vůbec nepracoval. Mám namysli tiskárnu a scener. Tohle vnímám jako plus. Další věc, co nám dal je spousta času a prostor sám pro sebe. Mohli jsme ho využít k různým aktivitám, které jsme mohli dělat doma např. hrát solní hry i videohry, mohli jsme se koukat na filmy a seriály. Dále jsme si mohli prověřit naše přátelství.

Pokud se zamyslím, co nám Covid vzal, tak toho bude více. Určitě nám sebral svobodu se volně pohybovat. Vzal nám taky možnost volně nakupovat, setkávat se s přáteli i s rodinou. Vzal nám možnost chodit do sportovních kroužků a ostatních aktivit. Vzal nám možnost jezdit k moři i na výlety po ČR. Vzal nám psychickou pohodu a energii do života. Ztratili jsme motivaci k různým aktivitám. Museli jsme se vzdát veškerého společenského života, např. kina, majálesů, koncertů a také návštěv sportovních utkání např. fotbaly, hokeje atd. Lidi, kteří onemocněli touto nemocí se potýkali s nejrůznějšími zdravotními problémy. Covid nám vzal tedy také zdraví.

Covid nám každému vzal nějakého známého člověka, který na tuto nemoc zemřel.
To je asi to nejhorší, o co jsme přišli.

Přišli jsme také o jistotu budoucnosti, pracující lidé se obávají o práci a o zajištění svých rodin.

Když to tedy porovnám, ztrát je tedy podstatně více a plusy jsou v tomto srovnání
téměř bezvýznamné.

Covid-19 nám vzal rok života a dodal nejistotu do další budoucnosti.

Karel Fendrich, 8.A

Jitka Vladyková, třídní učitelka