Globe Games 2024 na Slovensku

První den:

Ve čtvrtek 6.6. jsme se sešli v 6:30 na nádraží v Pardubicích. Bohužel kvůli dopravní nehodě na trati jsme nemohli na plánovaný vlak nasednou a museli jsme jet hodinu a půl do České Třebové.
Na nádraží v České Třebové měl vlak také zpoždění, a tak jsme museli opět čekat až vlak dorazí.
Z České Třebové jsme pak pokračovali až do Žiliny, kde jsme museli opět přestoupit. Po dalším čekání
na nádraží jsme pokračovali až do Popradu. V Popradu jsme se přemístili z vlakového nádraží na autobusové a dorazili do Svitu. Kvůli velkému zpoždění jsme ale přijeli pozdě a přišli tak o zahajovací program. Naštěstí večeři nám nechali, a tak jsme nešli do hajan hladový. A stihli jsme i místní zmrzlinku.
Začátek byl tedy krušný, ale my se těšili na další dny.

Druhý den:

V pátek 7.6. jsme se sešli v 7:50 a vyrazili na snídani. V devět hodin začala hlavní část Globe Games,
a to prezentace našich projektů před odbornou komisí. My jsme prezentovali svojí práci o Fenologii
a poslouchali a hodnotili i jiné prezentace. Po obědě jsme měli volno a od tří hodin do pěti jsme se
zúčastnily workshopu s Peterem Falconem, zástupcem a odborníkem Globu z NASA. Celá prezentace probíhala v angličtině. V jedné části jsme šli ven a měřily výšku stromů a dokumentovali landscape.
Po večeři jsme ještě stihli seznamování ve skupinách na zítřejší terénní hru, poté jsme šli do kulturního domu a měli prezentaci o medvědu hnědém a o pralesech Slovenska, které trvaly do 21:30.

Třetí den:

Nastala sobota a my jsme začali náš den snídání v 7:45. Tento den byla na programu terénní hra, proto
jsme se na půl osmou sešli u školy Tomáše Bati, kde vedoucí zahájili program.
Program se konal ve skupinách podle barvy našich jmenovek. Celkem bylo plánováno 7 stanovišť, některé z nich byly: voda, vzduch, klima či podobná témata související s přírodou a ekologií. Každý ví, proč je pro nás voda důležitá, ale ne všichni lidé se zajímají o to, pro koho je přírodní voda také důležitá. O vodě bylo první stanoviště, na které jsme šli. Studovali jsme vlastnosti a co se nachází v proudící řece a tůňce. Na druhém stanovišti jsme se učili o tom, jak mohou města či sídliště pomoct přírodě kolem nich a bojovat proti změně klimatu. Příkladem byly zelené střechy či stěny, budky pro ptáky nebo ochrana okolní přírody a zvířat jako jsou ptáci. Ptáci nejsou jediní, na které bychom v krajině Tater měli myslet. Jedněmi z takových zvířat jsou medvědi, o kterých také bylo další stanoviště. Řekli jsme si, co medvědi jedí, jak reagovat, pokud na ně v přírodě narazíme a obecné informace. Následovala stanoviště vzduch a teplota, kde jsme se zabývali teplotou, vlhkostí a čistotou ovzduší. Potom jsme šli na stromy, kde jsme se učili měřit a porovnávat společenskou hodnotu stromů. Živočichové také žijí v tomto prostředí, a proto další stanoviště nám řeklo, co jedí, kde žijí, a jak se chovají. Na každém stanovišti jsme dostávali různá písmenka, a ta nám složila slovo v citátu. Jak zněl samotný citát jsme se dozvěděli až kolem 16:30 po průvodu GG. Průvod začínal u školy a směřoval před kulturní dům. Cestou nás doprovázeli bubny a pár fotografů. U kulturního domu byl čas doplnit citát našimi slovy. Význam citátu se dá vyložit takto: „Změny klimatu můžeme zpozorovat všude kolem nás, je naše povinnost jako lidstvo se postarat o to, aby naše planeta mohla žít společně s námi“. Po oficiálním ukončení samotného GG, jsme v 18:15 šli na večeři a před spaním už nás čekal jenom poslední program tohoto dne, a to společenské hry, tvoření a podobné. Po dlouhém dni jsme šli na ubytovnu a připravovali jsme se na zítřejší odjezd.

Čtvrtý den:

Poslední den na Slovensku, v neděli 9.6. jsme ráno dobalili věci, které jsme si pak nechaly ve škole a vyrazili na snídani. K snídani jsme měli vánočku s medem, džemem nebo s nuttelou a dostali jsme balíček na oběd. Po snídani jsme si dali věci do autobusu a jeli se podívat do Tater. V autobusu nám paní říkala různé historky, jak Tatry vznikly, proč se jim říká Tatry atd. Když jsme dojeli na místo, tak jsme se rozdělili do dvou skupin. My jsme se šli podívat na vodopády, a protože v noci pršelo, tak tam bylo hodně vody a vodopády byly fakt krásné. Na chvíli jsme se u vodopádů zastavili a snědli bagetu kterou jsme dostali. Poté jsme se vydali zpátky k Štrbskému plesu a dohromady ušli asi 10,5km. Když se vrátila druhá skupina, tak jsme jeli autobusem k nádraží do Popradu, a pak odjeli vlakem zpět domů.

Unavení, ale spokojení budeme spolužákům sdělovat naše zážitky z letošních Globe Games a budeme se těšit na další.

Účastníci a zástupci tříd 8.D a 7.C: Barča Machalová, Dan Balog, Ema Helmeczi a Jan Pejřil
Paní učitelky: Lucie Vánská a Michaela Stoklasová