9.A/B na knižním veletrhu a Pernštejnské rezidenci

V pátek 4.11.2022 jsme navštívily třídy 9.A a 9.B na zámku v Pardubicích knižní veletrh Zámek plný knih. Vedle odborné literatury zde byli také vystavovatelé se stolními hrami, a populárně-naučnou literaturou. Výstavu jsme si prohlédli a někteří nějakou knihu i zakoupili.

Poté jsme se vydali na prohlídku Pernštejnské rezidence – nejstarší renesanční rezidence v Čechách.
V rytířských sálech jsme obdivovali pozůstatky původní výzdoby interiérů – nádherné dochované nástěnné malby a kazetové stropy - a prohlédli jsme si rodovou galerii pardubických Pernštejnů.
V expozici, která je umístěna v přechodu ze zámku na valy, jsme viděli, jak se zámek postupně rekonstruoval a jak vznikal obranný systém, který se dochoval v původní podobě jako jediný ve střední Evropě.

Na závěr jsme navštívili zbrojnici, kde jsme si mohli osahat brnění, meče, dělové koule, hákovnice, kuše … a také jsme zjistili, z čeho se vyrábí střelný prach. Dokonce jsme si vyzkoušeli brnění a zastříleli si
z historické zbraně.

Velice jsme si to užili.

František Culek, žák 9.B