Celé Česko čte dětem 2022

Týden Celé Česko čte dětem proběhne letos v celé republice 1. - 7. 6. 2022.

Dnešní děti vyrůstají v jazykově chudém prostředí. Rodiče s nimi stále méně rozmlouvají a málo jim čtou. Kontakt s živým slovem vytlačila televize, jejímž nástrojem není jazyk, ale obraz.

Děti, které nemají cvik v užívání jazyka a uvažování, děti zbavené představivosti, kterou vytlačuje televize, budou mít potíže od počátku školní docházky i v pozdějším životě. Emocionální a intelektuální propast mezi dětmi, kterým rodiče a pedagogové často čtou, a dětmi, jimž taková stimulace chybí, se v průběhu dětství prohlubuje. Láska ke knize by měla být rozvíjena již v dětství, a to pravidelným hlasitým předčítáním.

Zapojte se i vy, rodiče a prarodiče, vypněte na chvíli počítače, televize a mobily
a ukažte svým dětem svět knížek!

Na www.celeceskoctedetem.cz najdete zajímavé tipy k četbě, recenze dětských knih, odkazy, fotky.

Základní školy mohou - a také by měly - domácí čtení doplňovat. Dětem, kterým doma nikdo nečte, mohou navíc poskytnout příležitost ke každodennímu kontaktu s psaným slovem. Je to osvědčený způsob, jak vzbudit u dětí a mládeže zájem o knihy, rozvíjet jejich potřebu číst, vychovávat z nich čtenáře. Výzkumy dokazují, že čtenáři - lidé, kteří hodně a rádi čtou - dosahují lepších studijních a pracovních výsledků než „nečtenáři" a dokážou si lépe poradit s životními výzvami.

Na naší škole uspořádáme již potřetí akci Velcí čtou malým – v pátek 3.6. 2022.
Vybraní žáci 2. st. přijdou předčítat dětem z prvních a druhých tříd a popovídají si s nimi o knížkách.

Z celé akce vám zprostředkujeme zážitky dětí a zdokumentujeme vše pomocí fotografií.

Jitka Vladyková, vyučující českého jazyka